Mitološka osnova
Teogonija, legendarna genealogija bogova, počinje pričom o poreklu univerzuma. Geja, majka Zemlja, može se smatrati prvom pojavom materije. Određena je kao element stabilnosti, majka univerzuma koja se suprotstavlja Haosu. Geja je, bez muškarca, rodila Urana – zvezdano nebo koje ju je okruživalo sa svih strana. Geja i Uran su se sjedinili i izrodili dvanaest titana, od kojih su šestorica bili muškarci: Krije, Kej, Hiperion, Japet, Okean i Hron, i šest žene: Temida, Reja, Tetija, Teja, Mnemosina i Feba – prelepa božanstva, koja su otelovljavala životinje i biljke, okeane, šume, mora, jezera i reke. Kasnije su Uran i Geja stvorili kiklope Argeja, Bronta i Stropa, jednooke gigante. Potom storuke divove Hekatonhire. Geja je na kraju na svet donela Nereja, oca nereida i morskih čudovišta.
Stalno je rađala jer ju je Uran oplođivao. Ali, on nije voleo svoju decu. Bacio ih je u utrobu Geje, duboko u Tartar pod zemlju.Ovakvim činom izazvao je njen bes. Puna gneva, majka Zemlja traži pomoć od svoje dece kako bi se osvetila Uranu i kaznila ga. Samo se Hron odazvao majčinom pozivu.Geja stvara metal i od njega izrađuje srp koji predaje Hronu, kako bi oslobodio braću. Hron je svom ocu odsekao testise iz kojih je potekla krv i seme i pali su u more, čime je rođena Afrodita. Kapi krvi su pale i na zemlju, iz koje su kasnije nastale erinije, giganti i nimfe drveća. Nakon ovog događaja, Uran se više nije približio Zemlji, a Hron mu oduzima presto i postaje novi vladar sveta i vođa prve generacije Titana.
Vrhovni titan se venčao sa svojom sestrom Rejom, sa kojom je imao šestoro dece: Hestiju, Demetru, Heru, Hada, Posejdona i Zevsa. Međutim, čim su se rodili, ambiciozni Hron ih je progutao kako ga nikad ne bi svrgli sa prestola, jer su Geja i Uran predvideli da će jedno od njegove dece da mu oduzme vlast, kao što je on to učinio svom ocu. Reja je uspela da prevari Hrona i da spasi najmlađeg sina Zevsa, tako što je u pelenu zamotala kamen i dala Hronu da ga proguta umesto deteta, kako ne bi primetio razliku.
Reja je krila Zevsa na planini Idi na Kritu. Kad je porastao, Zevs je uz pomoć majke svrgnuo oca sa prestola. Geja je Zevsu dala sredstvo za povraćanje koje je podmetnuo Hronu, kako bi povratio svu svoju decu.
Ovako su bogovi sa Olimpa oslobođeni iz stomaka svoga oca, nakon čega ih je predvodio Zevs. Dalja sudbina Hrona ima više verzija. Jedna od njih kaže da ga je Zevs zatvorio u dubine Tartara, ali ga je nakon nekog vremena oslobodio i postavio za kralja Jelisejskih polja. To je mesto u Hadu gde idu duše umrlih junaka.

Rimljani su imali pozitivnije mišljenje o Hronu, koga su poistovetili sa svojim bogom Saturnom. Saturn je bio vrhovni bog starih Rimljana. Smatra se bogom setve i ratarstva. Naučio ih je da sade biljke, da obrađuju zemlju. Vreme njegove vladavine smatrali su zlatnim dobom čovečanstva. Predstavljali su ga kao starijeg čoveka sa srpom u ruci.
Saturn u astronomiji
Saturn je šesta planeta u Sunčevom sistemu. Udaljen je 9,54 AJ, odnosno 1.429.400.000 km od Sunca, prečnika 120. 536 km (na ekvatoru) i masu 5,68 × 1026kg. Saturn je po volumenu i masi druga planeta nakon Jupitera. Uz Jupiter, Uran i Neptun pripada skupini gasovitih džinova, planeta spoljnog dela Sunčevog sistema.
Najpoznatije obeležje Saturna su planetarni prstenovi, koji ga okružuju u 7 pojaseva, označenih slovima A do G. Oko Saturna kruži i mnoštvo prirodnih satelita, kojih je do sada otkriveno 62. Saturn odbija oko 47% Sunčeve svetlosti (albedo 0,47). Saturn se za vreme prosečne opozicije (kada je najbliži Zemlji) vidi pod uglom od 20 lučnih minuta, a magnituda mu je u proseku 0,7 (u najboljim uslovima: 0,43). Saturn je jedan od najsvetlijih objekata na nebu (iza Sunca, Meseca, Jupitera i Venere), pa je zato i poznat od davnina. Mali teleskop je dovoljan da se ugledaju prstenovi.
Fizička svojstva
Saturn je spljošten na polovima i proširen na ekvatoru pa ima oblik elipsoida. Razlika između ekvatorskog i polarnog prečnika je čak 10% (120.536 km prema 108.728 km), što je posledica brze rotacije planete. Druge gasovite planete (Jupiter, Uran i Neptun) su takođe spljoštene, ali ne toliko kao Saturn. Prosečna gustina Saturna je 697 kg/m3, zbog čega je jedina planeta u Sunčevom sistemu čija je prosečna gustina manja od gustine vode.
Jedan Saturnov obilazak oko Sunca traje 29,35 godina, dok jedan okret oko ose traje u proseku 10 sati, 39 minuta i 25 sekundi.
Astrološko gledište
Saturn se, zajedno sa Jupiterom, tradicionalno smatra za vladara vremena. Definiše glavnu prirodu vremena u kome smo rođeni. Saturn je najdalja planeta koja se može videti golim okom, i kao takav predstavlja granicu materijalne realnosti i onoga što nas ograničava.
Kad pričamo o Saturnu – pričamo o vremenu, o konačnosti koja je data na materijalnom planu. On je kapija između materijalnog i transcendentnog. Kapiju prolazimo onog trenutka kad dovršimo lekcije koje nam je Saturn zadao, a zbog kojih smo se inkarnirali u fizičko telo.
Saturn se vezuje za karmičke lekcije i iskustva kroz koja se mora proći.
Tradicionalna astrologija Saturna vidi kao tešku, zloćudnu planetu, kao malefika. Vezuje se za strahove, blokade, frustracije, samokontrolu, hladnoću, škrtost i proračunatost. Pripisuju mu se siromaštvo, starost, umor i razna ograničenja.
Dajući okvire, Saturn daje i sigurnost pojedincu u okviru nečega (države, kuće, zakona). On daje strukturu u kojoj civilizovano i uređeno društvo funkcioniše. Sve što je u njegovom okrilju je „zaštićeno“.
Sedište Saturna je u znaku Jarca i Vodoliji, izgon u Raku, a pad u Ovnu. Egzaltiran je u Vagi.
Delovi tela kojima vlada su kosti, kolena, ligamenti, koža, zubi i uši. Hronične bolesti i ukočenost su pod njegovim uticajem.